19 listopada 2008 godz. 15:54
Ponad siedem lat temu w październiku 2001, w gliwickim pubie „Krypta” odbył się koncert kilkoro studentów, zauroczonych szantami i piosenką żeglarską. I choć nie pojawiła się jeszcze na plakacie nazwa „Sąsiedzi”, dziś ten występ traktowany jest przez założycieli grupy jako oficjalna inauguracja działalności koncertowej. Bardziej był to spontaniczny zryw niż zaplanowany występ, ale liczyła się przede wszystkim dobra zabawa a tej w „Krypcie”, wypełnionej po brzegi, nie brakowało.
Jak wspomina Rafał „Szyszka” Krzysztoń, wieloletni gitarzysta, mandolinista i autor tekstów Sąsiadów:
– Tłum był przeogromny. Zabrakło krzeseł, a ja na scenie siedziałem na pustej beczce po piwie. Ktoś rzucił, że nawet na koncercie Dżemu nie było tylu widzów. Śpiewaliśmy i graliśmy ponad dwie godziny. Gdy skończył się repertuar sięgnęliśmy po śpiewniki. Na tym koncercie wystąpiliśmy w składzie: Jakub Owczarek – śpiew, Adrian Poznachowski – śpiew, gitara, Dominika Płonka – śpiew, flety, Rafał Krzysztoń – gitara, mandolina, Łukasz Knapik – śpiew, Klaudiusz Rosół – skrzypce i… Radek Rakocz – bas Sąsiadów. To był jego pierwszy i ostatni występ z nami. Nie dziwię się, mam gdzieś nagranie z tego koncertu. Nie wyglądało to zachwycająco (śmiech).
Nie był to, jak się okazuje, pierwszy wspólny koncert założycieli Sąsiadów.
– W maju 2001, na Dzierżnie zagraliśmy koncert dla Śląskiego Yacht Clubu w składzie: Dominika, Kuba, Adrian i Ja – opowiadał mi „Szycha”.
„Szanty w Krypcie” były dla Sąsiadów swego rodzaju sprawdzianem i treningiem przed festiwalem „Silesian Shanties”, jak się okazało – owocnym. Sąsiedzi ten festiwal wygrali, a jak pokazali tydzień później na festiwalu „Tratwa” w Katowicach – nie był to przypadek. Tam bowiem Sąsiedzi zgarnęli najwyższe laury – Grand Prix, Nagrodę Publiczności i Nominację do najważniejszego krakowskiego Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Żeglarskiej „Shanties”.
Pubu „Krypta” w Gliwicach już nie ma, tak jak i pubu „U Sąsiada”, od którego wzięła się nazwa grupy. Nie ma też w Gliwicach festiwalu szantowego, przetrwali za to Sąsiedzi i wszystko wskazuje na to, że w Poznaniu, 5 grudnia, podczas koncertu na III Szanta Claus Festiwal, zagrają swój dwusetny koncert.
Jakże różnorodne było te 199 koncertów. W tawernach, na festiwalach, w konkursach, jako prezenty urodzinowe dla przyjaciół, na podsumowanie regat i na zbożne cele. Były występy kameralne jak i przed liczną publicznością, każdy inny, każdy równie ważny. Te koncerty przysporzyły zespołowi wielu nagród na najważniejszych festiwalach: II miejsce „Portu Pieśni Pracy” w Tychach, i na „Kubryku” w Łodzi, I miejsce „Szant we Wrocławiu”, Grand Prix katowickiej „Tratwy”,„Szant w Giżycku” i wreszcie Grand Prix „Shanties” wyśpiewane w słynnej „Rotundzie”. Przysporzyły również wielu przyjaciół, tych ze sceny i tych sprzed niej.
Dziś Sąsiedzi występują w składzie: Adrian Poznachowski (od 1. koncertu), Jakub Owczarek (od 1. koncertu), Dominika Płonka (od 1. koncertu), Ela Król (od 29. koncertu), Marek Wikliński (od 127. koncertu), Kamil Piotrowski (od 129. koncertu).
Podczas koncertów występowali z nami także… dłużej: współzałożyciel Rafał Krzysztoń (od 1. do 128. koncertu) i drugi bas Paweł Pleskacz (od 3. do 126. koncertu) oraz… krócej skrzypaczki i skrzypkowie: Kasia Gancarz, Ola Mostowik, Jacek Dzwonowski, Klaudiusz Rosół, Mirek Nowosad, wokaliści: Radosław Rakocz, Izydor Płonka, Łukasz Knapik, flecistka: Agnieszka Zacharko, altowiolista: Jurek Jasionek.
na zdj. Sąsiedzi podczas festiwalu „Tratwa 2001” (autor nieznany)
Udostępnij na:
(od 2001 r.)
zagranych koncertów
minut nagranej muzyki
odwiedzonych miast
wyjątkowych głosów
akustycznych instrumentów
różnorodnych utworów