Trzecia, pełnogrająca płyta Sąsiadów pt. „W kieszeni dolar” ukazała się po niemal dziesięciu latach od ostatniego wydawnictwa „Broceliande” (2008). Po drodze była jeszcze jubileuszowa EP-ka „Sąsiedzi – Folk & szanty | 2001-2011”, która już wskazywała na nasze nowe inspiracje i zainteresowania muzyczne – m.in. folklorem śląskim.
Krążek „W kieszeni dolar” to zbiór 15 utworów (55 minut muzyki), w których znalazły się zarówno szanty – te tradycyjne, marynarskie pieśni pracy („Handy Me Boys”, „Sun Down Below”, „Fire Down Below” czy „Old Stormy”), jak i inne pieśni pracy („Węgiel. pył”). Są też melodie i piosenki inspirowane folklorem irlandzkim („Madam I am Darling”), bretońskim („Chłopaki z Senneville”, „C’est Dans Dix Ans”) czy amerykańskim („Wyspa nędzarzy”). Oczywiście nie brak tu, jak i na pokładach dawnych żaglowców, tradycyjnych, instrumentalnych ludowych melodii z Irlandii („Air Irlandaise”, „Monaghan”).
Jednak specjalnością Sąsiadów ostatnich lat stało się łączenie różnych inspiracji, jak w tytułowym „W kieszeni dolar”, gdzie do bretońskiej piosenki dołączono irlandzkiego jiga. Podobnie też dzieje się ze śląskim utworem ludowym „Dworski parobek”, który również przeplatany jest jigiem, tyle, że nie powstał on już w Irlandii, a na Górnym Śląsku (jego autorem jest nasz skrzypek – Mirek Walczak).
Do naszego niezaprzeczalnego atutu – wielu głosów, brzmiących mocno, w ciekawych harmoniach, dorzuciliśmy tu kolejny, nowy element brzmienia – ciekawe aranżacje instrumentalne. Wyróżniają się tu zwłaszcza partie skrzypcowe.
Udostępnij na:
(od 2001 r.)
zagranych koncertów
minut nagranej muzyki
odwiedzonych miast
wyjątkowych głosów
akustycznych instrumentów
różnorodnych utworów