„Here’s a Health” – dziś PREMIERA!

18 grudnia 2021
Powrót
„Here’s a Health” – dziś PREMIERA!

Dziś zapowiadana od jakiegoś czasu premiera naszego singla „Here’s a Health” w sieci. Można go już posłuchać we wszystkich najważniejszych serwisach streamingowych, w tym m.in.: Spotify, Deezer, Tidal, YouTube Music, Apple Music czy Google Play.

Ta irlandzka pieśń tradycyjna trafiła do naszego repertuaru już jakiś czas temu, ale po raz pierwszy wykonaliśmy ją publicznie w połowie 2021 roku na Festiwalu Spotkania z Piosenką Żeglarską i Muzyką Folk „Szanty we Wrocławiu”. Ponieważ wszędzie, gdzie później ją śpiewaliśmy zbierała bardzo dobre recenzje, postanowiliśmy, że z okazji naszych 20 urodzin, sprawimy sobie i Wam taki prezent, nagrywając ją .

Smaczku tej premierze dodaje fakt, że dzięki uprzejmości Jerzego Pony i z pomocą firmy YAYUMA audio nagranie wykonane zostało w technologii „PONA sound” ale w konfiguracji, która daje najlepszą jakość czyli w preprocessingu, za mikrofonem – analogowo.

Jest to pierwsze na świecie nagranie wykonane w tej konfiguracji, które zostało upublicznione.

Tym oto sposobem, wraz z YAYUMA audio przecieramy nowe, nieznane dotąd światu technologiczne szlaki. Bardzo się cieszymy i dziękujemy ekipie YAYUMA, że mogliśmy wziąć w tym udział i Adamowi Romańskiemu z Alternativ Studio, że podjął się tego wyzwania!

Tematyka „Here’s a Health” oparta jest na długiej historii emigracji Szkotów, Irlandczyków (pieśń może pochodzić z Ulsteru, ale jak twierdzą znawcy, ma też mocne szkockie korzenie) idealnie oddaje też współczesność. Tak jak sto, dwieście lat temu, tak i teraz wciąż wiele rodzin, wielu przyjaciół rozdziela emigracja, i choć dziś, w dobie wszechobecnej elektronicznej komunikacji, szybkiego transportu nie jest już ona tak dotkliwa, to jednak wyjazd kogoś bliskiego na dłużej, czy na zawsze, jest trudnym momentem dla wszystkich stron. Ta pieśń to forma pożegnalnego toastu, bo w jakiś sposób przecież tę osobę najbliżsi tracili.

„Here’s a Health” to dla nas także pieśń przypominająca tych, których – jakże niespodziewanie wielu i bliskich nam, Sąsiadom – pożegnaliśmy na zawsze, zwłaszcza w ostatnich kilku latach. Tekst ma kilka wersji, ale tę najbardziej znaną spopularyzowali nieśmiertelni The Chieftains, którego lidera Paddy Moloneya także pożegnaliśmy w 2021 roku. 🙁

Here’s a Health! Za zdrowie najbliższych, za zdrowie przyjaciół, za zdrowie fanów folku na całym świecie. Niech się dobrze słucha i niesie w świat!

Tytuł: Here’s a Health (Irish folksong)
Słowa i muzyka: tradycyjne
Data wydania: 12.12.2021
Czas całkowity: 5,31 min.
Wydawca: Fundacja Folk24 (www.folk24.org)
Wykonawca: Sąsiedzi (www.sasiedzifolk.pl)
Nagrano w składzie:
Elżbieta Król – skrzypce, śpiew (alt)
Dominika Płonka – flety, śpiew (mezzosopran)
Jakub Owczarek – bodhran, śpiew (baryton)
Dawid Patalong – gitary, śpiew (tenor)
Kamil Piotr Piotrowski – mandolina, gitara, śpiew (tenor)
Mirosław Walczak – skrzypce, śpiew (baryton)
Marek „Wiklina” Wikliński – concertina, bodhran, śpiew (bas)

Producent: Jakub Owczarek
Nagranie: Adam Romański | Alternativ Studio w Będzinie (alternativstudio.pl)
Projekt graficzny okładki: Kamil Piotr Piotrowski / Robert Derda
Zdjęcie: Basia Wójcik
Technologia nagrań: PONA sound (ponasound.com)
Właściciel technologii: YAYUMA audio (yayuma.com)

 

 

Udostępnij na:

Jeśli szukasz dobrej muzyki folkowej, przesłuchaj
nasze płyty!

Dyskografia
Kilka faktów

(od 2001 r.)

+

zagranych koncertów

+

minut nagranej muzyki

+

odwiedzonych miast

wyjątkowych głosów

akustycznych instrumentów

+

różnorodnych utworów

Nasz fanpage

Zwiń