Nagrywaliśmy w technologii PONA sound

19 grudnia 2021
Powrót
Nagrywaliśmy w technologii PONA sound

Jak już wiecie moment historyczny za nami i w sieci od 18 grudnia 2021 r. można już wysłuchać naszego premierowego, jubileuszowego, pierwszego w naszych dziejach singla. Wiecie też już, że został on nagrany w nowej technologii, zmieniającej jakość brzmienia. Technologia ta znacząco odbiega od tego, co znane było do tej pory w świecie muzycznym, mowa o PONA sound…

Czym jest PONA sound?

Pure Original Natural Audio – to rozwinięcie skrótu, a tak opowiada o samej idei i technologii jej wynalazca Jerzy Pona:

Jest tak: pomimo tego, że dzisiejszy sprzęt audio bez problemu odtwarza dźwięki w całym, słyszalnym przez ucho ludzkie zakresie częstotliwości, to wielu z nas ma niedosyt słuchając na przykład sekcji perkusyjnej. Dźwiękowi talerzy brakuje tego metalicznego błysku, a „stopa” brzmi głucho i miękko, sinusoidalnie, bez charakterystycznego uderzenia ciśnienia, które odbieramy całym ciałem. Wszyscy realizatorzy szukają tego brzmienia lecz obecne narzędzia, które mają do dyspozycji powodują, że bardzo szybko osiągana jest granica słyszalnych zniekształceń.
„PONA sound” to właśnie nowy rodzaj narzędzi oparty o prostą lecz nie stosowaną w systemach audio matematykę, realizowalną zarówno analogowo jak i cyfrowo, które pozwalają na odzyskanie pełnej zarejestrowanej jakości nagrania lub co ważniejsze – dokonać nagrania w takiej jakości.

Technologia PONA sound była już wykorzystywana podczas miksów czyli w cyfrowym postprocessingu – m.in. – jak już niektórzy z Was doczytali, w nagraniach Kasi Moś. Były i kolejne, nawet Elton John miał okazję ją testować! Sąsiedzi dostali jednak zupełnie inną szansę.

SĄSIEDZI przetarli szlak

Dzięki uprzejmości i z pomocą firmy YAYUMA audio nasze nagranie zostało także wykonane w technologii „PONA sound” ale poszliśmy tu o krok dalej. Nagranie „Here’s a Health” realizowaliśmy w konfiguracji, która daje najlepszą jakość czyli w preprocessingu, za mikrofonem – analogowo. Jest to pierwsze w historii nagranie wykonane w tej konfiguracji.

Tym oto sposobem, wraz z YAYUMA audio przecieramy nowe, nieznane dotąd światu technologiczne szlaki. To dla nas eksperyment, przygoda, nowe doświadczenie i cieszymy, że mogliśmy wziąć w tym udział. Jak się to wszystko dalej potoczy?

Czy świat czeka rewolucyjna zmiana w nagrywaniu i odtwarzaniu muzyki?

I znów zacytujmy Jerzego Ponę:

Odpowiedź oczywiście brzmi: „TAK” i zarówno takie pytanie i taka odpowiedź rozpoczynają zawsze prawie każdą kampanię reklamową nowego produktu „audio”, który pojawia się jak fajerwerk i błyszczy na firmamencie aż do kolejnej kampanii kolejnego produktu. Czasem jest jednak inaczej i w przestrzeni medialnej pojawia się coś rzeczywiście przełomowego – tak było z dbx, płytą CD itp. Wszystko wskazuje na to, że kolejnym przełomem w tej przestrzeni może stać się technologia „PONA sound”, która jest właśnie po zakończeniu procedur patentowych na kilku najważniejszych światowych rynkach i teraz wychodzi z cienia. Pełny opis na czym ta technologia polega znajdzie się na stronach: ponasound.com oraz yayuma.com.

Zainteresowanych szczegółami odsyłamy też do artykułów, które ukazywały się w prasie branżowej:

 

 

SĄSIEDZI – Here’s a Health (to the Company)

Gatunek: Irish folksong
Słowa i muzyka: tradycyjne
Data wydania: 9.12.2021
Czas całkowity: 5,31 min.
Wydawca: Fundacja Folk24 (www.folk24.org)
Wykonawca: Sąsiedzi (www.sasiedzifolk.pl)
Nagrano w składzie:
Elżbieta Król – skrzypce, śpiew (alt)
Dominika Płonka – flety, śpiew (mezzosopran)
Jakub Owczarek – bodhran, śpiew (baryton)
Dawid Patalong – gitary, śpiew (tenor)
Kamil Piotr Piotrowski – mandolina, gitara, śpiew (tenor)
Mirosław Walczak – skrzypce, śpiew (baryton)
Marek „Wiklina” Wikliński – concertina, bodhran, śpiew (bas)

Producent: Jakub Owczarek
Nagranie: Adam Romański | Alternativ Studio w Będzinie (alternativstudio.pl)
Projekt graficzny okładki: Kamil Piotr Piotrowski / Robert Derda
Zdjęcie: Basia Wójcik
Technologia nagrań: PONA sound (ponasound.com)
Właściciel technologii: YAYUMA audio (yayuma.com)

 

Udostępnij na:

Jeśli szukasz dobrej muzyki folkowej, przesłuchaj
nasze płyty!

Dyskografia
Kilka faktów

(od 2001 r.)

+

zagranych koncertów

+

minut nagranej muzyki

+

odwiedzonych miast

wyjątkowych głosów

akustycznych instrumentów

+

różnorodnych utworów

Nasz fanpage

Zwiń