Wiklina znów poprowadzi Tratwę

10 października 2022
Powrót
Wiklina znów poprowadzi Tratwę

Wspaniała wiadomość dotarła do nas z Krakowa, z Fundacji Hals. Otóż Marek „Wiklina” Wikliński, nasz szantymen eksportowy znów poprowadzi Festiwal Piosenki Żeglarskiej „Tratwa” w Chorzowie. Tym razem jednak wspólnie z Markiem „Siurawą” Szurawskim. Trzydziesta siódma edycja „Tratwy” poświęcona będzie Stanowi Hugillowi, więc wybór prowadzących jak najbardziej uzasadniony. Dla Wikliny to kolejne wyzwanie, bo jako miłośnik tradycyjnych marynarskich pieśni i historyk z wykształcenia miał już okazję pokazać, że opowiadacz z niego niesamowity – nie tylko na naszych koncertach – ale także na festiwalach.

Jako konferansjer wystąpił już bowiem na „Tratwie” w 2019 r. (zdjęcie powyżej), gdy razem z Jerzym Ozaistem prowadził koncert poświęcony pamięci innego szantymena, naszego nieodżałowanego Mistrza – Jerzego Rogackiego.

Ale to nie była pierwsza przygoda Marka z festiwalową konferansjerką. Kilka lat wcześniej, w 2015 r., dwukrotnie stanął na deskach jako prowadzący. Za pierwszym razem wraz z Michałem „Doktorem” Gramatyką, gdy w tyskiej Szkole Muzycznej poprowadził koncert inaugurujący zimowy Port Pieśni Pracy 2015 (pt. „Dobry początek”). Po raz drugi, gdy we wrześniu, w Bytomskim Centrum Kultury, wraz z kolegą z dawnego zespołu Watersztagi – Rafałem „Pytonem” Gołąbowskim – poprowadził koncert charytatywny „Bytom dla Qni”.

Z kolei w tandemie konferansjerskim ze wspomnianym już Michałem „Doktorem” Gramatyką Wiklina spotkał się jeszcze podczas jednego z koncertów na festiwalu „Shanties” w 2010 r. w Krakowie.

Dodajmy także, że spotkanie z Siurawą na dechach sceny też nie będzie dla Wikliny nowością, bo miał on już okazję z Mistrzem występować, jako wykonawca, m.in. podczas koncertu na festiwalu „Eko-Cypel” w Polańczyku w 2009 r. (w trio z Patem Sheridanem) .

Dumni jesteśmy i cieszymy się ogromnie na te opowieści, bo będą na pewno Markowe!

Udostępnij na:

Jeśli szukasz dobrej muzyki folkowej, przesłuchaj
nasze płyty!

Dyskografia
Kilka faktów

(od 2001 r.)

+

zagranych koncertów

+

minut nagranej muzyki

+

odwiedzonych miast

wyjątkowych głosów

akustycznych instrumentów

+

różnorodnych utworów

Nasz fanpage

Zwiń