Ela w sekstecie na Shanties!

18 lutego 2023
Powrót
Ela w sekstecie na Shanties!

Ela Król, nasza skrzypaczka, która w 2023 roku celebruje 20-lecie występów z Sąsiadami, rozpoczyna ten muzyczny jubileuszowy rok od nie lada wydarzenia. Otóż pojawi się ona na 42 Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Żeglarskiej „Shanties” w Krakowie w specjalnym „projekcie smyczkowym” pod nazwą Ogólnopolski Szantowy Sekstet Skrzypcowy.

Pomysł narodził się w 2022 roku z inicjatywy Krzysztofa Bobrowicza – dyrektora festiwalu „Shanties”. Z okazji koncertu poświęconego pamięci Jerzego Porębskiego powołano do życia kwartet skrzypcowy, który zagrał skomponowaną przez Tadeusza Melona – wieloletniego skrzypka zespołu Zejman i Garkumpel – utwór pt. „Suita Jerzego Porębskiego”. Wykonanie wywołało salwę braw publiczności zgromadzonej w Kinie Kijów. Kwartet otrzymał Nagrodę im. Jerzego Porębskiego za wybitną osobowość sceniczną, co stało się również uwieńczeniem 30-letniej obecności Tadeusza Melona na scenie piosenki żeglarskiej.
Jak piszą organizatorzy „Shanties” – Fundacja Hals – „Tak ogromny potencjał muzyków nie mógł pozostać jednorazowym wydarzeniem, dlatego również w tym roku, w nieco poszerzonym składzie już jako sekstet, zapraszają na kolejną muzyczną niespodziankę. A jeśli zespół smyczkowy gra na festiwalu szantowym, możemy się spodziewać, że ich występ będzie połączeniem tradycyjnych melodii morza z nowoczesnym brzmieniem smyczków.”

Czekamy zatem z niecierpliwością na debiut Eli w tym wydarzeniu, a obok Eli i wspomnianego Tadeusza Melona, w sobotę (25 lutego, w koncercie nocnym „Napijmy się rumu”) pojawią się jeszcze skrzypaczki i skrzypkowie: Jolanta Gacka, Anna Dębicka, Izabela Puklewicz i Łukasz Zięba.

Zaproszenie do tego wykonania otrzymał również drugi nasz skrzypek, Mirek Walczak, ale niestety ważne sprawy uniemożliwiły mu udział w nim w tym roku. Może za rok?

 

zdj. Wiesław Bełz

Udostępnij na:

Jeśli szukasz dobrej muzyki folkowej, przesłuchaj
nasze płyty!

Dyskografia
Kilka faktów

(od 2001 r.)

+

zagranych koncertów

+

minut nagranej muzyki

+

odwiedzonych miast

wyjątkowych głosów

akustycznych instrumentów

+

różnorodnych utworów

Nasz fanpage

Zwiń